Kiedy kobieta przechodzi dni płodne?

Witam. Mam pytanie bo moja znajoma zapytala mnie kiedy dokladnie kobieta przechodzi dni plodne. Jak dokladnie to obliczyc przy miesiaczce regularnej. Ja mam tydzien przed miesiaczka i tydzien po miesiaczce bole jajnikow. Ale moja znajoma tego nie ma. I nie wie kiedy ma dokladnie dni plodne.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Przy regularnych cyklach 28dniowych - dni płodne to okres od 10-18 dnia cyklu. Jeżeli Pani znajoma ma podobnie trwające cykle i dodatkowo są one regularne to sytuacja wygląda mniej więcej podobnie. Jeżeli jednak tak nie jest można zastosować próbę wyliczenia dni płodnych korzystając z pewnej reguły. Odejmuje się w niej 18 dni od najkrótszego cyklu i 11 od najdłuższego. Powstały przedział wskazuje na dni płodne.