Kiedy mam pójść na konsultację do chirurga?

Miałem przecięty ropień koło kości ogonowej. Chirurg zlecił zmianę opatrunków. Wczoraj miałem pierwszy raz zmieniony opatrunek (drenaż) i rana wygląda dobrze (brak ropy). Ile dni mam chodzić jeszcze na zmianę opatrunku? Kiedy mam pójść na konsultację do chirurga? Kiedy można przestać robić drenaż aby rana mogła się zagoić?

Gojenie się zmian ropnych i zapalnych jest indywidualną cechą każdego pacjenta, zależną od wielu czynników takich jak: ogólny stan zdrowia, choroby towarzyszące, przyczyna powstania ropnia, itp. Po nacięciu i zdrenowaniu zmiany ropnej pacjent jest zobowiązany do codziennej toalety miejsca operowanego i zmiany opatrunków. Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie powinna zostać ustalona przy pierwszej wizycie. Zazwyczaj zaleca się ją w ciągu dwóch, trzech dni od nacięcia zmiany. Konieczność zmiany opatrunku trwa do czasu całkowitego wygojenia rany. Czas gojenia rany w Pana przypadku nie jest możliwy do przewidzenia - brak danych (wielkość rany, wielkość nacieku, stosowane leki i opatrunki, stan ogólny pacjenta, itp.). Na najbliższej wizycie kontrolnej lekarz prowadzący będzie mógł orientacyjnie określić czas gojenia rany i całkowitego powrotu do zdrowia. W zależności od rodzaju rany okres ten może wynosić od kilku dni do nawet kilku, kilkunastu tygodni. Proszę na wizycie dokładnie dopytać o postępowanie z raną i stosowanie ewentualnie opatrunków specjalistycznych, które w istotny sposób skracają gojenie.