Kiedy miesiączka po anoreksji powróci?

Witam, jestem na diecie od polowy stycznia schudłam 15 kg i przy 177 cm wzrostu wazę 71 kg . stosowalam dietę ok 1000 kalorii ale powoli staram sie zwiększać kalorycznosc, ćwiczyć chce dalej. W lutym i marcu miałam normalnie okres jednak teraz spóźnia mi się juz o tydzień. Wiem ze to może być skutek odchudzanie pytanie brzmi czy jeśli będę jeść więcej to okres wróci? Do anoreksji czy niedowagi mi daleko wiec myślę ze powinnam mieć go normalnie a jednak tak nie jest. Proszę o odpowiedz. Dziękuje.

Witam,

zaburzenia miesiączkowania w przypadku anoreksji mają złożone przyczyny. Z jednej strony to zaburzenia hormonalne osi podwzgórze- przysadka-nadnercza (podwyższony poziom kortyzolu, zmniejszenie poziomu estrogenu) oraz zaburzenia gospodarki tłuszczowej (estrogeny wytwarzane są z cholesterolu). Normalizacja cyklu często następuje z opóźnieniem w stosunku do przyrostu wagi ciała- myślę, że przy prawidłowej diecie wyregulowanie jest kwestią czasu.
Jeśli mimo tego nadal występowałaby nieregularność zalecałbym wizytę u ginekologa i wykonanie podstawowych badań hormonalnych.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl

Dietę należy wzbogacić o zdrowe tłuszcze - awokado, orzechy, pestki, tłuste ryby. Między innymi dzięki tym składnikom będzie Pani miała większą szansę przywrócenia równowagi hormonalnej w organizmie.

Pozdrawiam,
dietetyk Marianna Hall
Centrum Dietetyki Nutrado (www.nutrado)