Kiedy miesiączka wróci do normy po odstawieniu tabletek?

Witam. Mam taki problem. Otóż odstawiłam tabletki po 5 latach brania, brałam R... 1 okres miałam normalny, później jednak miałam dziwne brązowe plamienie, po którym wystąpiła miesiączka, ale bardzo skąpa. W następnym miesiacu sytuacja się powtórzyła, ale o dziwo, mój cykl trwał 16 dni i znowu dostałam miesiączkę (już bez brązowego plamnienia), objawy miałam tak jak zawsze przy miesiączce: nabrzmiałe piersi, ból podbrzusza oraz problemy skórne. Teraz znowu mój cykl był krótki, 16 dni, ale teraz pojawiło się znowu plamienie. W ciąży raczej być nie mogę, gdyż zabezpieczamy się z chłopakiem prezerwatywą i nie było żadnej wpdaki. Byłam u lekarza miesiąc temu, zbadał mnie i powiedział, że wszystko jest OK i tak może być po odstawienu tabletek. Proszę o pomoc. Kiedy miesiączka wróci do normy po odstawieniu tabletek??? I czy takie krótkie cykle to coś złego? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych mogą się zdarzać zaburzenia hormonalne, zwłaszcza, jeśli stosowano je długo - a tak było w Pani przypadku. Hormony powinny się uregulować w ciągu najbliższych kilku miesięcy - ale czasami w takich przypadkach konieczne jest leczenie. Krótkie cykle miesiączkowe, np. 16-dniowe, nie są sytuacją normalną i w dłuższej perspektywie mogą doprowadzić do niedokrwistości. Jeśli kolejny cykl będzie różnie krótki, warto udać się do ginekologa.

Pozdrawiam!