Kiedy mogę starać się o kolejną ciążę po dwóch poronieniach?

Mam pytanie, 3 lata temu poroniłam w 6 tygodniu, później zaszłam w ciążę po pół roku i urodziłam zdrowego synka, teraz byłam w ciąży i poroniłam dwa miesiące temu w 7 tygodniu, kiedy mogę się starać o kolejną ciążę. Czy muszę robić jakieś badania?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Myślę, że poronienia miały charakter czysto losowy, spowodowane były spontanicznie powstałymi defektami genetycznymi zarodka. W takim układzie nie ma potrzeby wykonywać jakichkolwiek badań, wystarczy kontrola ginekologiczna w celu potwierdzenia, że narząd rodny gotowy jest na ciążę.
Jedynie jeśli cierpi Pani na jakiekolwiek zakażenie w obrębie dróg rodnych, konieczne jest leczenie. Zaleca się jednak odczekanie co najmniej 2-3 regularnych cykli, nim rozpoczną Państwo starania.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!