Kiedy mogę zacząć brać tabletki antykoncepcyjne i jakie będą najlepsze?

Jestem 23-letnią kobietą i niestety nie mam okresu od kilku lat. Początkowo zrzucałam winę za to na zbyt szybki spadek wagi (odchudzałam się i schudłam 25 kg, ale to było już dość dawno temu) i stres. Niedawno zaczęłam dochodzić przyczyn tego, dlaczego nie mam miesiączki, i rozpoczęłam badania. Tak się zastanawiam, kiedy będę mogła rozpocząć zażywanie tabletek antykoncepcyjnych i jakie będą najodpowiedniejsze? Ponieważ chciałabym w ten sposób zabezpieczać się przed ciążą. Chociaż tak się zastanawiam też, czy w ogóle mogę zajść w ciąże, nie mając okresu - czy w ogóle jajeczkuję? Szczerze mówiąc, to podejrzewam, że mam zespół policystycznych jajników, ponieważ oprócz braku okresu borykam się z trądzikiem oraz owłosieniem w miejscach takich, jak klatka piersiowa, brzuch i czasem boki twarzy, a także z brązowymi plamami na udzie. Pytam o to, ponieważ mój ginekolog wydaje się być mało zainteresowany leczeniem pacjenta (każdego, nie tylko mnie).

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli nie jest Pani zadowolona ze swojego kontaktu z ginekologiem, to powinna Pani wybrać się do innego, najlepiej poleconego przez koleżanki lub kogoś z rodziny.

Jeśli występują u Pani  zaburzenia miesiączkowania, to należy je przede wszystkim diagnozować. Jest to ważne z tego względu, że zaburzenia miesiączkowania bywają dość często związane z obniżeniem płodności. Być może teraz nie myśli Pani o dzieciach, ale Pani podejście może się z czasem diametralnie zmienić (pod wpływem nowego związku albo po prostu z wiekiem), a w przypadku braku leczenia zaburzeń płodności może być potem kłopot (płodność kobiety maleje z wiekiem...). Gdyby rzeczywiście występował u Pani zespół policystycznych jajników - PCO (a przemawiają za tym wspomniane przez Panią kłopoty z owłosieniem i trądzikiem), to trzeba brać pod uwagę, że na dziecko najlepiej byłoby się decydować około 25 roku życia, a najpóźniej do 30 roku życia (potem może być już problem). To są przecież bardzo ważne w życiu rzeczy i powinna Pani wiedzieć, jak sprawy się mają, żeby podjąć decyzję.

PCO wywołuje także zaburzenia gospodarki węglowodanowej (co ma wpływ także na układ krążenia), a więc nie należy go bagatelizować.

Postępowaniem z wyboru u kobiety, która jest chora na PCO i nie chce mieć w najbliższym czasie dziecka, jest przepisanie specjalnych tabletek antykoncepcyjnych o działaniu antyandrogennym. Za jednym zamachem załatwia się w ten sposób problem nieprawidłowego owłosienia, trądziku oraz antykoncepcji.

Pozdrawiam!