Kiedy mogę zajść w ciążę po tabletkach antykoncepcyjnych?

Witam, przez wiele lat przyjmowałam tabletki antykoncepcyjne H***, ostatnio zrobiłam sobie półroczną przerwę, ale tydzień temu zaczęłam brać od początku. Łyknęłam już sześć tabletek i zdecydowałam, że chcę zajść w ciążę. Czy mogę przerwać zażywanie tych tabletek od zaraz? Kiedy będę płodna i czy powinnam się liczyć z ciążą mnogą? Kiedy pojawi mi się okres? Normalnie zgodnie z cyklem czy też za parę dni z odstawienia? W trakcie przerwy nie miałam problemu z regularnością miesiączki, pojawiała się co do dnia z taką samą częstotliwością jak podczas przyjmowania leku. Dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Decyzja o podjęciu prób poczęcia powinna wiązać się z odpowiednim przygotowaniem do ciąży. Z tego powodu niezalecane jest odstawienie tabletek w połowie opakowania, gdyż może to spowodować zaburzenia cyklu. Warto także przed zajściem w ciążę wykonać badania podstawowe, takie jak morfologia TSH, ale i inne, bardziej specjalistyczne, jak np. oznaczenie przeciwciał przeciwko cytomegalii i toksoplazmozie. Zakładam oczywiście, że suplementację kwasu foliowego rozpoczęła Pani już wcześniej.

Decyzja o rozpoczęciu prób zależy jednak wyłącznie od Pani. Przedstawione powyżej zalecenia dają zwiększone szanse urodzenia zdrowego dziecka bez obciążeń dla Pani jako przyszłej mamy.

Jeżeli jednak zdecyduje się Pani na wcześniejsze odstawienie preparatu, to w przeciągu 2-3 dni powinno pojawić się krwawienie z odstawienia. Od tego czasu będzie mogła Pani liczyć też cykl. Jeżeli cykle w trakcie poprzedniej przerwy były regularne, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że owulacja wystąpi zgodnie z Pani kalendarzykiem. Jeżeli w tym czasie nie dojdzie do zapłodnienia, to pierwsza miesiączka powinna pojawić się za około 28 dni od daty pierwszego dnia krwawienia z odstawienia.

Ocena szans na ciążę mnogą jest stosunkowo trudna. Badania dowodzą zwiększoną liczbę ciąż bliźniaczych po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, ale dopiero po dłuższym ich stosowaniu. Ze względu na wykonaną półroczną przerwę, w Pani przypadku ryzyko zajścia w ciążę bliźniaczą jest równe statystycznemu.

Pozdrawiam