Kiedy mogłam przejść toksoplazmozę?

Jestem w 34 tygodniu ciąży. Odebrałam dziś wyniki na toksoplazmozę IgM 0,196, natomiast IgG aż 463. Wiem, że ten wyniki igG 463 jest wysoki. Kiedy mogłam przejść toksoplazmozę? Dodam, że w 7 tygodniu ciąży miałam robione tylko IgM i wtedy wyszło ujemne, ale nie miałam robionego IgG. Czy między tym 7 a 34 tygodniem się zaraziłam?
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Taki wynik badania wskazuje na przebycie toksoplazmozy. Trudno mi jest powiedzieć, kiedy doszło do zakażenia.

Zazwyczaj badanie w kierunku toksoplazmozy wykonuje się przed zapłodnieniem bądź na samym początku ciąży. Jeżeli wcześniej wynik był podobny, to znaczy IgM ujemny a IgG dodatni, to prawdopodobne jest, że do zakażenia doszło przed ciążą.

Jeżeli taki wynik pojawił się po raz pierwszy, to może to świadczyć, iż do zakażenia doszło podczas ciąży.

Oczywiście, jeżeli badanie to było u Pani przeprowadzane po raz pierwszy, to wtedy niekoniecznie znaczy to, iż przebyła Pani toksoplazmozę podczas ciąży. Możliwe jest, że wyniki takie były już wcześniej, przed ciążą.

Pozdrawiam!