Kiedy można ćwiczyć po operacji przepukliny pępkowej?

Niedawno przeszłam zabieg usuwania przepukliny pępkowej i kresy białej. Za tydzień będzie miesiąc od operacji. Chciałabym się dowiedzieć kiedy będę mogła zacząć ćwiczyć. Również z obciążeniem (1-2kg) . Na wypisie ze szpitala mam zalecenie nie dźwigać 2 miesiące. A co z ćwiczeniami?

Wszystko zależy od tego jak duża była przepuklina, jak szerokie były jej wrota, czy zastosowano siatki syntetyczne w czasie zabiegu. Myślę, że po miesiącu od operacji można wykonywać ćwiczenia, ale nie powodujące wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. Ćwiczenia w pełnym obciążeniu po około 2 miesiącach od zabiegu. Najlepiej, aby ostateczną decyzję w tej sprawie podjął chirurg prowadzący.