Kiedy można starać się o dziecko po cesarskim cięciu?

Witam!

Jestem obecnie po drugiej cesarce. Moje pierwsze pytanie: jak długo w warunkach prawidłowych utrzymują się odchody (czy założony dren wpływa na szybsze oczyszczanie)? Drugie pytanie: ile trzeba odczekać, aby bezpiecznie zajść w ciążę po cięciu cesarskim?

Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Odchody połogowe po cięciu cesarskim obserwujemy zwykle przez krótszy czas niż po porodzie naturalnym. Mogą całkiem zanikać nawet 2-3 tygodnie po cięciu. Jeśli jednak z dnia na dzień zaobserwuje Pani zniknięcie odchodów (nie będzie ono stopniowe), to należy udać się do ginekologa, gdyż może to być nieprawidłowe zjawisko. Dren nie ma wpływu na odchody połogowe. Nie ma ścisłych reguł co do zalecanego czasu, jaki należy odczekać po cięciu cesarskim przed kolejną ciążą. Warto jednak wstrzymać się ze staraniami przynajmniej przez rok, a najlepiej co najmniej 2 lata. Zmniejsza to, choć nie niweluje zupełnie, ryzyko rozejścia ściany macicy w bliźnie.

Pozdrawiam serdecznie!