Kiedy najlepiej zbadać hormony?

Chciałabym zbadać poziom estradiolu i FSH, a nie wiem, w którym dniu cyklu zrobić badanie, aby wynik był wiarygodny i czy takie badanie może potwierdzić klimakterium w wieku 34 lat.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Badanie poziomu FSH jest obecnie jedynym, uznawanym za marker postępujących zmian starzenia się jajników związanych z wchodzeniem w okres okołomenopauzalny.
Badanie to należy wykonać w 3-5 dniu cyklu. Wartość powyżej dwóch odchyleń standardowych od średniej (w praktyce powyżej normy laboratoryjnej) dla fazy oznaczać będzie początek zmian związanych z klimakterium - wzrost oporności jajników na działanie stymulacyjne gonadotropin.
Spadek poziomu estradiolu następuje w drugiej kolejności, po wzroście FSH i sam w sobie nie jest markerem menopauzy. Jeżeli miesiączka nie występuje od dłuższego czasu i nie sposób wykonać badania w 3-5 dniu cyklu, należy również je przeprowadzić. Stężenie FSH powyżej 30 mIU/ml oznaczać będzie definitywny koniec jajeczkowania i menstruacji.
Pozdrawiam serdecznie!