Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy po odstawieniu tabletek?

Witam. Rok temu odstawiłam tabletki antykoncepcyjne na początku cykle były regularne 28 dniowe a ostatnie dwa miesiące były 24 dniowe, odbyłam stosunek przerywany w 7 dniu cyklu, nie dostałam jednak miesiączki więc w 29 dniu cyklu zrobiłam test ciążowy popołudniu który wyszedł negatywny. Sprawdzajac dzisiaj szyjke miałam lekko zaróżowiony palec. Czy powinnam zrobić jeszcze jeden test bo mógł on być jeszcze za wcześnie zrobiony? Czy to ciąza?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Pierwszy test ciążowy był wykonany w prawidłowym odstępie czasu od stosunku potencjalnie skutkującego ciążą. Jednak aby wynik testu z moczu można było uznać za wiarygodny należy wykonać go dwukrotnie. Inną czulszą metodą jest oznaczenie poziomu beta-hCG we krwi. Wynik tego badania daje jednoznaczną odpowiedź, czy doszło do zapłodnienia.