Kiedy należy usunąć ósemki?

Witam w jakim przypadku òsemki są usuwane mam dwie ósemki na dole i wyrosły mi po skosie i są to jedyne zęby trzowonowe od ósemkme przodu zęby zaczynają się od 4 z czego w jedynej jest bardzo duża próchnica ,ostatnio zrobił mi się pęcherz przy tym zębie i go przebiłam wyciek biały płyn mocno później smierdzało mi z buzi ząb zaczyna reagować na nacisk i na ciepło czy wyrywa mi tą ósemke bo ponoć tych zębów się nie leczy

Witam
Nie każdą ósemkę się usuwa. Wszystko zależy od tego, w jakim jest stanie- jak bardzo jest zniszczona, czy jest szansa sensownie ją odbudować, jakie ma się plany na leczenie pozostałych zębów.
Pozdrawiam
Katarzyna Kochańczyk

Samo posiadanie zębów 8 nie jest wskazaniem do ich usuwania. Między innymi usuwamy ze wskazań ortodontycznych, z uwagi na powtarzające się stany zapalne powodowane przez te zęby. Najlepszym rozwiązaniem jest bezpośrednia konsultacja z lekarzem.

Decyzję o usunięcia zęba należy zawsze podjąć po konsultacji z lekarzem stomatologiem . Zazwyczaj ocenia on wartościowość zęba na podstawie stanu klinicznego oraz zdjęcia pantomograficznego (panoramy). Wskazaniem do usunięcia mogą być:
1. znaczna destrukcja tkanek zęba przez próchnicę
2. konieczność leczenia kanałowego
3. problem higieniczny
4. niezakończone wyrzynanie , które prowadzi do powstania patologicznej kieszeni kostnej i dziąsłowej
5. nieprawidłowe ustawienie lub brak miejsca w łuku zębowym
6. brak kontaktu z zębami przeciwstawnymi

Ze względu na częstotliwość występowania powikłań (problemów z zębodołem) po nieprawidłowym usunięciu ósemek zaleca się aby na zabieg udać się do chirurga szczękowego a nie zwykłego stomatologa. Chirurgia stomatologiczna to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem operacyjnym jamy ustnej i okolic przyległych. Jest podspecjalnością chirurgii. Dotyczy ona wszystkich krwawych zabiegów, które wykonuje się w jamie ustnej w celu likwidacji stanów zapalanych i poprawy warunków anatomicznych kości szczęk i tkanek miękkich. Udanie się prosto do chirurga w przypadku zatrzymanych ,,ósemek’’ zaoszczędzi pacjentowi czas i zmieniwszy ilość wizyt przed właściwym zabiegiem.

Sam zabieg nie powinien sprawić pacjentowi dużego bólu. Najnowsze metody znieczulania są całkowicie bezpieczne dzięki użyciu znieczulenia podawanego komputerowo, przy użyciu specjalistycznej aparatury do znieczuleń miejscowych - STA. Taka metoda gwarantuje unikalną, bezbolesną technikę znieczulania oraz gwarantowaną przez producenta sterylność podczas wykonywania znieczulenia.

Pozdrawiam Le. Stom J. Serwiński http://premium-dent.com.pl/