Kiedy nastąpi poród i czy dziecko jest bezpieczne?

Witam! Mam pytanko związaną z zbliżającym się porodem, miałam podane 2 kroplówki na wywołanie ciąży, jestem w 39. tyg. ciąży i nic nie ruszyło, po 2 dniach pobytu w szpitalu zostałam wypisana z rozwarciem na 1 palec i kazali mi przyjechać jak zacznie się coś dziać, wg ktg skurczów nie miałam, termin porodu mam wyznaczony na 29.01, wg miesiączki na 30-31.01.
Czy dzidzia nie jest jeszcze gotowa żeby przyjść na ten świat oraz czy może być uwarunkowanie genetyczne, jeśli w mojej rodzinie rodzili po terminie? To jest moja 1 ciąża i się boję żeby nic złego się nie stało maluszkowi.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Proszę się nie niepokoić. Termin porodu wyznaczony na podstawie USG lub daty ostatniej miesiączki jest tylko orientacyjny, jedynie ok. 4% ciąż kończy się w dniu, w którym wyznaczono termin porodu. Zarówno poród na dwa tygodnie przed, jak i 2 tygodnie po terminie uznawany jest za fizjologiczny i nie wiąże się z ryzykiem wcześniactwa czy przenoszenia.
Niewykluczone, że skłonność do "przenoszenia" ciąży jest w Pani przypadku dziedziczna. W każdym razie, gdy skończy Pani 41. tydzień ciąży, wskazana będzie kontrola KTG i USG. Po 42. tygodniu lekarze rozważą natomiast indukcję (wywołanie) porodu.
Nie wspomina Pani, dlaczego próbowano już wywołać poród. Niestety indukcje nierzadko kończą się cięciem cesarskim, dlatego jeśli nie ma wyraźnych wskazań, zwykle lepiej zrezygnować ze sztucznego wywoływania porodu. Dziecko samo zdecyduje, kiedy będzie najlepszy moment na to, by przyjść na świat.
Pozdrawiam serdecznie i życzę szczęśliwego rozwiązania!