Kiedy nastąpiło poczęcie?

Witam! Jestem 24 tyg. i 6 dni w ciąży licząc od daty OM - wg lekarza. Termin porodu mam wyznaczony na 3.06.2012 r. Ostatnią miesiączkę miałam 28.08.2011 r. Moje cykle występują co 32 dni regularnie. Następny okres powinnam mieć 28.09.2011 r., nie było, zrobiłam więc 2 testy ciążowe - wyszły pozytywne. 5 października poszłam na wizytę do lekarza ginekologa. Stwierdził, że ciąży nie ma albo jest pozamaciczna. Położył mnie do szpitala, tego samego dnia wykluczono pozamaciczną, beta HCG 6 października wynosiło 991,0, a 8 października wynosiło 2095,0. Mimo tego ciąża nadal nie była widziana na USG (był pęcherzyk płodowy o wielkości 0,3 cm). 10 października USG TV potwierdziło, że jestem w ciąży, ale pulsującego serduszka nie było jeszcze widać.

Staraliśmy się z mężem o dziecko bardzo intensywnie, współżyliśmy 9, 12, 14, 15, 18, 20, 22 i 23 września. Nie zgadza mi się wiek mojego dziecka, bo jeśli naprawdę zaszłam w ciążę później, to i data porodu się przesunie o 3 albo 3,5 tyg. Moje pytanie brzmi: Kiedy mogłam najprawdopodobniej zajść w ciążę? I drugie pytanie: kiedy tak naprawdę zaczyna bić serduszko dzidziusia - po 21 dniu życia płodowego, czy po 35? Bo i takich wiadomości się doczytałam. Z góry dziękuję za odpowiedź! Pozdrawiam

Witam serdecznie!

Jeżeli Pani cykle są regularne i zawsze trwają 32 dni to dni płodne przypadają na 12-21 dzień cyklu. Oznacza to, że w minionym cyklu wszystkie stosunki mające miejsce między 8 a 17 września mogły doprowadzić do zapłodnienia. Niestety niemożliwe jest dokładne ustalenie, który dokładnie stosunek doprowadził do zapłodnienia.

Pani ginekolog wyliczył dzień porodu na podstawie reguły Naegellego. Jest to rutynowe postępowanie na pierwszej wizycie u ginekologa. Reguła to opiera się o przeciętną długość cyklu i czas trwania ciąży i nie obejmuje ewentualnych odchyleń związanych z nieregularnymi cyklami czy późniejszym zapłodnieniem. Na podstawie Pani opisu można wysunąć podejrzenie, że do zapłodnienia doszło w czasie wcześniej podanych dni płodnych, ale niemożliwe było wcześniejsze uwidocznienie ciąży. Proszę zauważyć, że testy ciążowe szybko wykazały ciążę. Badanie USG jest wiarygodne po 4-5 tygodniu. Zdarza się jednak, że pęcherzyk nie jest zauważalny nawet w 6-7 tygodniu ciąży. Należy jeszcze zauważyć, że badanie USG jest niestety wysoce subiektywne. Obraz uzależniony jest nie tylko od doświadczenia lekarza jak i sprzętu medycznego. Wydaje się zatem, że ciąża rozwija się prawidłowo i poród odbędzie się w wyliczonym dniu. Na koniec chcę jeszcze podkreślić, ze zaledwie kilkanaście procent porodów ma miejsce w wyznaczonym dniu.

Serduszko zwykle możliwe jest do uwidocznienia w 6 tygodniu ciąży tj. w 4 tygodniu życia płodowego.

Pozdrawiam