Kiedy nastąpiło zapłodnienie/owulacja? Sprostowanie starego tematu

Witam serdecznie!
Ostatnio pisałam, ale się pomyliłam z datami. Chciałabym sprostować ten temat i poprawić się, ponieważ już raz napisałam sprostowanie, ale nie otrzymałam do tej pory odpowiedzi.

Miałam miesiączkę 14 CZERWCA 2010, trwała około 7 dni. 24 CZERWCA 2010-nie było jeszcze śluzu (sucho), od 25 CZERWCA 2010 był już śluz, ale biały i lepki. Później, tak 28 CZERWCA 2010- wieczorem zauważyłam śluz przezroczysty.
Czy to mogła być już sama owulacja? A kochałam się od 23 czerwca, ponieważ chciałam zajść w ciążę i się udało, a dążę do tego, że lekarz, jak byłam 30 LIPCA 2010, to powiedział, że jestem w ciąży (6tyg, 3 dni od ostatniej miesiączki), czyli (4 tyg, 3 dni od zapłodnienia).
Chciałam się tylko dowiedzieć mniej więcej, kiedy była owulacja. Lekarz pisze np. jak byłam ostatnio 18 tyg., 3 dni, ale jak wychodzi na zdjęciu z USG to tam jest np. 18 tyg. 2 dni. Czy usg dobrze wykazuje (miałam od 6 tyg. ciąży robione usg i tak ciągle wykazywało, aż do dzisiaj)? Jak mam liczyć np. termin porodu?
Wiem, że lekarz pisze od OM, ale mnie interesuje, to kiedy była owulacja? Z tego co się domyśliłam, że zdjęcia to USG- też liczy od ostatniej miesiączki, a nie od zapłodnienia - czemu?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

W naszej kulturze lekarskiej przyjęte jest podawanie daty ciąży licząc od ostatniej miesiączki, a nie od daty zapłodnienia. Wiążę się to z tym, że kiedyś nie było aparatury USG, dzięki której można dokładnie szacować wiek ciąży, przez co datę porodu ustalało się na podstawie daty ostatniego krwawienia. Zwykle kobiety mają owulację w około dwa tygodnie po pierwszym dniu miesiączki, dlatego jest to w miarę dobre przybliżenie. USG robione we wczesnej ciąży szacuje wiek płodu z dokładnością do 2-3 dni. Dlatego ocena wieku ciąży na 4 tygodnie i 3 dni wykonana 30 lipca wskazuje, że do zapłodnienia i owulacji doszło w okresie 24 - 30 czerwca, przy czym najbardziej prawdopodobny jest dzień 27 czerwca. Te klika dni różnicy nie mają wielkiego znaczenia dla terminu porodu, bowiem fizjologiczna długość ciąży zwykle się waha o kilka - kilkanaście dni.

Pozdrawiam serdecznie!