Kiedy nastąpiło zpłodnienie jeśli CRL - 9 mm?

Witam, na USG z 15.06.2011 dostałam wyniki CRL 9 mm - 6,6 tyg., GS – 18 mm – 6,6tyg., YS - uwidoczniono, FHR 129/min. Czy można na tej podstawie określić dzień zapłodnienia? Z tego co wiem to CRL to "długość dziecka", czyli że zapłodnienie nie mogło być później niż 6 tyg. i 6 dni? Proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Przytoczone przez Panią wyniki, określają długość siedzeniowo-ciemieniową zarodka (CRL) i wielkość pęcherzyka żółtkowego, parametry na podstawie których można ocenić przybliżony wiek ciąży.

Analiza uzyskanych wartości pozwoliła ocenić wiek ciąży na 6 tydzień i 6 dzień, co oznacza że do zapłodnienia (o ile cykle były regularne, a owulacja wystąpiła 14 dnia cyklu) doszło 12 czerwca.

Z całą stanowczością należy podkreślić jednak, że wyliczanie daty poczęcia na podstawie obrazu USG jest bardzo zgubne. Po pierwsze badanie USG daje jedynie przybliżone wartości,. Po drugie, nie wiemy kiedy wystąpiła u Pani owulacja. Jeżeli ma Pani cykle nieregularne to jest to tym trudniejsze, a nawet niemożliwe do oceny.

Pozdrawiam