Kiedy osoba po wycięciu pęcherzyka żółciowego będzie mogła jeść ostre potrawy?

Mam 39 lat, jestem w przededniu laparoskopowego wycięcia pęcherzyka żółciowego (kamienie). Brak innych poważniejszych problemów zdrowotnych. Jadam praktycznie wyłącznie w restauracjach, czy mogę mieć nadzieję że po zabiegu , po kilku miesiącach diety, będę mógł powrócić do jedzenia ostrzejszych dań np. kuchni tajskiej oraz sushi ? Jestem od tego typu kuchni bardzo mocno uzależniony. Jedzenie jest dla mnie największą życiową przyjemnością i niemal sensem istnienia. Pozdrawiam, Michał

Lek. Paweł Szadkowski

Tolerancja takich potraw jest sprawą indywidualną. Nie istnieją ścisłe wytyczne określające, kiedy można rozszerzyć dietę po zabiegu cholecystektomii. Ogólne dieta powinna zawierać posiłki lekkostrawne, nietłuste, niewzdymające. Konieczność zmiany diety tłumaczy się brakiem zagęszczonej żółci (proces ten odbywa się w pęcherzyku żółciowym). Będzie Pan musiał po 2-3 miesiącach diety zacząć powoli wprowadzać inne potrawy i zwracać uwagę na to, jak się Pan po nich czuje. Mogą pojawić się wzdęcia, dyskomfort, bóle brzucha, biegunki - wtedy należy daną potrawę "odstawić". Kuchnia tajska nie oznacza kuchni tłustej, podobnie sushi, więc możliwe, że nie będzie z tym żadnego problemu.