Kiedy pierwszy raz należy wykonać profilaktycznie kolonoskopię?

Dobry wieczór, mam 49 lat i trzy pytania: 1. Jak często powinnam wykonać badanie: - mammografia piersi - usg piersi? 2.Kiedy pierwszy raz należy wykonać profilaktycznie kolonoskopię? 3.Jak często należy badać profilaktycznie dno oka i cięnienie w gałce ocznej?

Aleksander Ropielewski

1). Jeżeli nie wykonywała Pani badania mammograficznegoi jest Pani w grupie ryzyka to juz powinna Pani wykonać tkaie badanei. W wieku 50-69 lat co 24 miesiące. USG nie jest badaniem w programach przesiewowych, co nie znaczy, że nie warto go wykonywać. Badanie lekarskie piersi zalecane jest raz na rok.
2)Kolonoskopia zalecana jest po 50 r.ż. dalsze w zależności od wyniku.
3)Dno oka i ciśnienie w gałce ocznej nie jest badane standardowo w przypadku braku chorób współistniejących lub objawów wskazujących na konieczność badania.