Kiedy pojawi się miesiączka po anoreksji?

Witam! Mam problem, by powrócić do prawidłowego miesiączkowania po dość sporym spadku wagi. Moja choroba rozpoczęła się w wieku 15 lat. Z początkiem 2007 roku zaczęłam lekką dietę (ograniczyłam ziemniaki, słodycze itp.) jednak z biegiem czasu zaczęłam tracić nad tym kontrolę. W czerwcu dostałam ostatniej prawidłowej miesiączki, a w listopadzie podjęłam terapię z psychologiem, którą szczęśliwie zakończyłam po roku czasu. Moja wyjściowa waga wynosiła 73 kg, przy wzroście 167 cm, z kolei najniższa osiągnięta w październiku 2007 r. wynosiła 50 kg.

Po rozpoczęciu leczenia stopniowo i powoli wracałam do „normalnego świata” i jedzenia. Nie było to proste, lecz na całe szczęście jakoś się udało. Oczywiście w czasie choroby były wizyty u ginekologa. Jednak póki nie wróciłam do „przyzwoitej” wagi nie było nawet szans na powrót miesiączki. Potem byłam ta tabletkach hormonalnych. Jednak miesiączka występowała tylko, gdy brałam tabletki, gdy przestawałam okres automatycznie znikał. Od listopada 2009 do lutego 2010 miesiączka wystąpiła samoistnie, bez żadnych tabletek i „wspomagaczy”. Niestety od tego czasu znowu zanikła, a ja już nie wiem, co mam robić. W tym okresie nie nastąpiła żadna zmiana w odżywianiu ani stylu życia, nie było też większych stresów.

Obecnie jestem na plastrach hormonalnych od 5 miesięcy, ale jak na razie dalej nic. I szczerze nie wiem już, co mam robić i gdzie prosić o pomoc. W czasie choroby moje włosy straciły na jakości (jest ich mniej niestety), co stało się dla mnie niemałym problemem, bo zawsze mogłam poszczycić się bujną czupryną. Niestety również z wypadaniem włosów nie mogę sobie poradzić do dzisiaj. Zauważyłam duże zmniejszenie wypadania, gdy miesiączkowałam. Z badań krwi, które robiłam, jednoznacznie wychodzi, że miesiączki nie ma, gdyż jest zbyt niski poziom estrogenów (i z tego pewnie też ta słaba kondycja włosów). Obecnie ważę 63 kg przy wzroście 167 cm. Z kwestią jedzenia wszystko jest już w porządku i martwią mnie tylko te nieszczęsne miesiączki (a właściwie ich brak). Bardzo proszę o jakąś poradę. Wiem, że wyszedł z tego mały elaborat, ale mam nadzieję, że Wy mi pomożecie.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

gratuluję Ci pokonania anoreksji. Pamiętaj, aby kontynuować psychoterapię, jeśli problemy z odżywianiem dałyby znowu o sobie znać.

W tej sytuacji, gdy Twoja masa ciała jest prawidłowa, wywołanie miesiączki jest zadaniem dla ginekologa, który powinien dobrać Ci odpowiednie leki hormonalne. Niestety, szczegółowe omówienie leczenia farmakologicznego przekracza możliwości naszego serwisu.

Serdecznie pozdrawiam