Kiedy powinien pojawić się zarodek?

Witam. Według ostatniej miesiączki[30.12.2017] jestem w 7tygodniu ciąży, na dopochwowym usg jest pęcherzyk, ale brak zarodka.Na bieliźnie dzień po badaniu zobaczyłam małą plamke brązowej krwi jednorazowo.Pobolewa mnie podbrzusze, czasem kłujący ból po lewej stronie jajnika, który ustępuje. Dostałam skierowanie na betę, strasznie się obawiam że poronie. Czy jest szansa że zarodek się pojawi? Słyszałam, że zarodek pojawia się nawet w 9tygodniu ciąży, czy to możliwe? Błagam o pomoc ;(

Lek. Michał Lenard

Brak uwidocznionego zarodka w 7 tygodniu ciąży może być spowodowany tym, że go tam nie ma i występuje tzw. puste jajo płodowe, ale przyczyny mogą też być inne. Może to wynikać np. z tego, że aparat USG pod względem technicznym nie jest w stanie uwidocznić małego zarodka, albo że ciąża jest młodsza, niż wyliczono. Konieczne jest wykonanie badania HCG i dalsza opieka ginekologiczna. Pozdrawiam!