Kiedy powinnam dostać zastrzyk anty D w ciąży?

Witam serdecznie.

Mam 30 lat i właśnie spodziewam się drugiego dziecka. Pierwszego syna urodziłam 3 lata temu. Ja mam grupę krwi Arh-, a mój mąż grupę BRh+. Z informacji wiem, że przy tego typu grupie krwi rodziców występuje konflikt serologiczny.
Proszę mi powiedzieć, jak wgląda podawanie immunoglobuliny w takim przypadku? Pierwszego syna urodziłam w Wielkiej Brytanii, po porodzie nie podano mi zastrzyku z immunoglobuliny, ponieważ stwierdzono, że nie ma takiej konieczności. Tego zastrzyku nie dostałam również w trakcie trwania pierwszej ciąży.
Jak sytuacja będzie wyglądała przy drugiej ciąży? Kiedy powinnam dostać taki zastrzyk?
I czy fakt, że nie dostałam immunoglobuliny przy pierwszej ciąży, bądź zaraz po porodzie, może powodować komplikacje w obecnej ciąży? Bardzo się martwię o zdrowie i bezpieczeństwo mojego dziecka.
Opieka w Anglii wygląda zupełnie inaczej niż w Polsce, jeśli chodzi o prowadzenie ciąży. Tutaj jestem w 7 tygodniu ciąży, wizytę z lekarzem mam za 2 tygodnie dopiero, a spotkanie z położną ok.12 tygodnia ciąży, bo takie praktyki stosuje się w UK.
Co mam zrobić, żeby zminimalizować ryzyko porodu z jakimiś powikłaniami i urodzić zdrowego dzidziusia?
Czy występowanie takich grup krwi u rodziców zawsze wiąże się z niebezpieczeństwem konfliktu serologicznego u dziecka?
I jaki mógł być powód niepodania mi zastrzyku z immunoglobuliny po urodzeniu pierwszego dziecka?

Witaminy w ciąży

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Warunkiem zastosowania profilaktyki w postaci podania  immunoglobuliny anty-D po porodzie jest: brak przeciwciał anty-D w surowicy Rh-ujemnej matki oraz obecność antygenu D na krwinkach noworodka (czyli dziecko musi być Rh dodatnie). Być może, któryś z tych warunków u Pani nie był spełniony. Również profilaktyka nie wygląda tak, jak powinna wyglądać ze względów ekonomicznych.

Jeżeli chodzi o profilaktykę śródciążową - gdy jest negatywny wynik testu pośredniego antyglobulinowego podaje się immunoglobuliny anty-D w okolicach 28 tygodnia (mogą być drobne przesunięcia w zależności od ośrodka). A po porodzie podaje się immunoglobulinę po raz kolejny.

Trudno mi określić jakie jest ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego w obecnej ciąży u Pani, ponieważ to zależy: czy pierwsze dziecko posiada antygen D, czy przy porodzie doszło do uczulenia Pani (alloimunizacji) przeciwko antygenom płodowym. Czyli od razu odpowiem na następne pytanie - nie zawsze występuje niebezpieczeństwo konfliktu serologicznego, mimo odpowiednich grup krwi u rodziców.

Jeżeli chodzi o profilaktykę w obecnej ciąży - w pierwszym trymestrze ciąży należy wykonać pośredni test antyglobulinowy (test Coombsa) w kierunku obecności alloprzeciwciał skierowanych przeciwko antygenom układu czerwonokrwinkowego. Jeżeli wynik będzie ujemny - takie badanie należy powtarzać w każdym trymestrze ciąży oraz miesiąc przed planowanym terminem porodu.
W przypadku dodatniego wyniku - obowiązuje identyfikacja rodzaju przeciwciał oraz oznaczenie ich miana (ilości) oraz dalsze specjalistyczne postępowanie.

Więcej na ten temat: Konflikt serologiczny w ciąży.

Serdecznie pozdrawiam!