Kiedy powinnam mieć kolejną miesiączkę?

Witam, dostałam okres 26.12.11, a skończył mi się 01.01.12. Kiedy powinnam dostać następny i jak się to liczy?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Podała Pani bardzo mało informacji, trudno na tej podstawie powiedzieć na pewno, kiedy powinna wystąpić kolejna miesiączka. Pierwszy dzień cyklu miesiączkowego to pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego, ostatni dzień natomiast to dzień przed kolejną miesiączką. Długość cyklu miesiączkowego jest bardzo zróżnicowana, u jednych kobiet trwa on książkowe 28 dni i jest regularny, u innych może trwać np. 32 dni i wahać się w granicach 2-3 dni. Podobnie, sama miesiączka może trwać 3 dni, a może i 7. Ogólnie, cykl u kobiet, które nie cierpią na żadne zaburzenia hormonalne, trwa mniej więcej 26-35 dni. Jeśli Pani cykle są 28-dniowe, to kolejna miesiączka powinna pojawić się 23.01. Jeśli długość cyklu bardzo się u Pani waha, cykle są długie (powyżej 35 dni) lub występują krwawienia pomiędzy miesiączkami (tzw. krwawienia śródcykliczne), to warto pomyśleć o udaniu się do ginekologa lub ginekologa-endokrynologa celem konsultacji i ewentualnej diagnostyki zaburzeń hormonalnych- szczególnie, jeśli planuje Pani niedługo zajść w ciążę.

Pozdrawiam serdecznie!