Kiedy powinnam zacząć kolejne opakowanie tabletek po miesięcznej przerwie?

Biorę tabletki Y*** od 5 lat, nigdy nie robiłam przerwy. W tym miesiącu odstawiłam pierwszy raz tabletki i chciałabym powrócić do ich brania. Kiedy powinnam wziąć pierwszą tabletkę? Czy ma to być pierwszy dzień okresu tak jak za pierwszym razem, czy też ma to być dzień tak jakby nie było żadnej przerwy? Jakie jest prawdopodobieństwo zajścia w ciąże podczas tego miesiąca w którym nie biorę tabletek? Oraz czy po rozpoczęciu nowego opakowania nadal jestem zagrożona zajściem w ciąże? Dziękuję za szybką odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Nowe opakowanie należy rozpocząć w pierwszym dniu miesiączki. Sytuacja ta nie różni się zatem od przyjmowania pierwszego blistra w życiu.

Jeżeli odstawiła Pani tabletki, konieczne było stosowanie zamiennych metod antykoncepcji. Udowodniono, że w pierwszym miesiącu od odstawienia tabletek istnieje zwiększona płodność i zwiększona szansa na ciążę mnogą.

Jeżeli nie stosowała Pani żadnej z metod antykoncepcji, przed rozpoczęciem opakowania radziłabym wykonać test ciążowy.

W przypadku przyjęcia pierwszej tabletki w pierwszym dniu miesiączki będzie Pani zabezpieczona od samego początku.
Pozdrawiam.