Kiedy powróci płodność po odstawieniu tabletek?

Witam, chciałabym się dowiedzieć, czy przy braniu przez co najmniej 10 lat antykoncepcji, z małą przerwą 3 lata temu na ok. 4,5 miesiąca, jaka jest szansa, że płodność szybko powróci? Obecnie mam córkę 15-letnia, którą rodziłam w wieku 20 lat, ale przed tamtą ciążą nie brałam tabletek. Tabletki odstawiłam w październiku zeszłego roku. Okres pojawiał się co 26, 24, 27 dni. W styczniu próbowaliśmy, ale nie udało się, i dostałam okres po 24 dniach. Zastanawiam się, czy mogę już nie mieć normalnej owulacji i czy w ogole mam szansę na dziecko. Wiem, że niektórzy przepisują antykoncepcję, aby szybciej zajść w ciążę, więc dlaczego mi się nie udało. Będąc u lekarza w Anglii, poinformowała mnie, że wcale nie muszę czekać, bo te nowe tabletki są z mała ilością hormonów, więc można starać się od razu, ale ja wolałam poczekać, i kiedy minęły 3 normalne cykle, podjęliśmy próbę, ale nic z tego. Dodam, że po tabletkach czułam się dobrze i nie miałam żadnych problemów. Ale chyba najbardziej jest prawdziwe stwierdzenie, że jak się nie chce być w ciąży, to się jest, a jak później się planuje, to nie można zajść. Dziękuję za odpowiedź i gdzie mam jej szukać. Pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Tabletki antykoncepcyjne powodują trudności z zajściem w ciążę wyłącznie w trakcie stosowania. Po odstawieniu tabletek poczęcie dziecka jest możliwe, chyba że istnieją inne czynniki uniemożliwiające zajście w ciążę (niezwiązane z tabletkami). Odstawienie dousntej antykoncepcji (DTA) powoduje wręcz hiperpłodność, co skutkuje większym odsetkiem ciąż mnogich (bliźniaczych, trojaczych itd.) u kobiet, które stosowały DTA. Proszę się nie zrażać i próbować dalej, a w razie problemów sugeruję kontakt z lekarzem. Problemy wynikają najpewniej z innych przyczyn niż stosowanie DTA.