Kiedy rozpocząć leczenie kanałowe?

Witam. Kilka dni temu udałam się do dentysty z bólem zęba trzonowego górnego. Pani stomatolog rozwiercila zęba i stwierdzila że niezbędne jest leczenie kanałowe, którego ona nie może przeprowadzić (gdyż jest to usługa płatna i ona się prywatnie tym nie zajmuje). Na ząb został założony opatrunek, ból ustąpił. Dostałam zalecenie prywatnego wyleczenia zęba kanałowo z zastrzeżeniem że ma to się odbyć najlepiej nie wcześniej niż za dwa tygodnie. Jednak dzisiaj ząb zaczął być wrażliwy na nagryzanie oraz boli przy przypadkowym dotknięciu innym zębem. Ból nie występuje gdy nie ma nacisku na ząb. I stąd moje pytanie...czy mogę się już teraz udać w celu kanałowego wyleczenia zęba czy opatrunek musi pozostać w zębie minimum dwa tygodnie?

Niektóre preparaty zakładane do wnętrza zęba mają dość krótki czas działania. Ja zalecam pacjentom jak najszybsze rozpoczęcie leczenia kanałowego, by uniknąć rozwoju dodatkowych drobnoustrojów i dolegliwości ze strony tego zęba. Ból podczas nagryzania sugeruje pojawienie się zmian zapalnych w okolicy tkanek wokół korzeni zęba. Dlatego też warto zgłosić się do stomatologa jak najszybciej, szczególnie, że pojawił się ból.

Jeśli występują dolegliwości bólowe, to im wcześniej rozpoczęte leczenie kanałowe, tym lepiej. Ból na nagryzanie może świadczyć o zapaleniu tkanek okołowierzchołkowych (inne charakterystyczne dla tego stanu objawy to uczucie „wysadzania” zęba z zębodołu, silny, pulsujący ból, wrażliwość na gorące pokarmy i płyny), który grozi powstaniem ropnia lub torbieli zębopochodnej. Zalecana wcześniejsza wizyta u stomatologa w celu podjęcia leczenia.

Pozdrawiamy, stankowscybialach.pl, badzbystry.pl