Kiedy rozpocząć przyjmowanie tabletek hormonalnych?

Zostały mi przepisane przez ginekologa tabletki hormonalne (antykoncepcyjne) na zahamowanie trądziku. W związku z tym mam pytanie, czy muszę je koniecznie zacząć brać od pierwszego dnia cyklu? Nie zależy mi na właściwościach antykoncepcyjnych tych tabletek lecz na poprawie stanu cery, więc czy ma to znaczenie w jaki dzień zacznę brać te tabletki? Pozdrawiam

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Tabletki antykoncepcyjne poprzez zawartość estrogenów mogą znacząco wpływać na cerę i redukować zmiany trądzikowe, ale w przypadku problemów z trądzikiem podstawowe leczenie powinno zostać zlecone przed dermatologa po dokładnym zbadaniu skóry.
Gdy celem stosowania doustnych preparatów hormonalnych jest poprawa jakości cery, wówczas nie ma konieczności rozpoczęcia stosowania opakowania w pierwszy dzień cyklu.
Warto jednak wiedzieć, że rozpoczęcie stosowania tego preparatu w inny dzień cyklu może wiązać się ze zmianą terminu miesiączki, dlatego aby zachować dotychczasowy przebieg cyklu miesięcznego (oraz antykoncepcję od początku stosowania gdy jest to celowe) zaleca się rozpoczęcie stosowania w pierwszy dzień cyklu.

Redakcja abcZdrowie.pl