Kobieta

Witam! Mam kilka pytań. Staram się z mężem o drugie dziecko, kochamy się prawie codziennie. Mam bardzo nieregularne cykle, wahają się pomiędzy 28-45 dni. Bardzo ciężko mi wyliczyć kiedy mam dni płodne. Robiłam już kilka testów ciążowych, każdy wyszedł negatywnie, a może za wcześnie go robiłam? Już sama nie wiem... Bardzo proszę mi powiedzieć czy dni płodne ZAWSZE są ok.10 dnia cyklu, niezależnie od tego czy cykle są regularne czy nie? Po jakim czasie od współżycia mogę zrobić test ciążowy? Z góry dziękuję za odpowiedź i proszę o anonimowość.

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Redakcja abcZdrowie 79
Redakcja abcZdrowie Stażysta/Rezydent, Warszawa
Edytuj odpowiedź

Nie wiem, skąd się Pani dowiedziała, że owulacja jest zawsze 10 dnia cyklu - to nieprawda!!!!!! Owulacja jest zawsze 14 dni PRZED miesiączką! O dniu owulacji można wnioskować tylko wstecz, tzn. jeśli np. kobieta miała miesiączkę 15 września, to wiadomo, że owulacja wystąpiła u niej 14 dni wcześniej, czyli 1 września. Analiza przebiegów cyklów miesięcznych danej kobiety z jakiegoś dłuższego okresu (np. pół roku, rok) pozwala w przybliżeniu określić, na który dzień cyklu może przypadać jej owulacja. 

Jeśli Pani cykle trwają 28-45 dni, to można się spodziewać owulacji mniej więcej od 14 do 31 dnia cyklu. W tych dniach może nastąpić owulacja, więc wtedy warto odwiedzać sypialnię częściej. Badania wykazują, że do zapłodnienia dochodzi najczęściej, gdy stosunek miał miejsce około doby przed owulacja, więc warto starać się o dzidziusia także 13. dnia cyklu. Plemniki żyją w drogach rodnych kobiety do 72 godzin, więc po stosunku czekają sobie spokojnie na komórkę jajową. Z tego względu nie muszą Państwo współżyć codziennie - najlepsza jakość spermy jest wtedy, gdy do ejakulacji dochodzi co 2-3 dni.

Pamiętajcie Państwo, że stres bardzo przeszkadza w poczęciu! Najłatwiej począć dziecko, gdy się człowiek w ogóle o to nie stara! Warto wybrać się razem na jakieś małe wczasy z daleka od kłopotów, zrelaksować się i poświęcic sobie czas.

Natomiast niepokoi mnie trochę fakt, że Pani cykle bywają tak długie (45 dni!) i nieregularne. Myślę, że powinna Pani wybrać się do ginekologa i porozmawiać z nim o tym. Być może nic Pani nie jest, ale warto to sprawdzić, zwłaszcza, że niektóre kobiece choroby przeszkadzają w prokreacji.

Życzę powodzenia! Mam nadzieje, że wkrótce będą Państwo rodzicami!

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Ginekologia – Profilaktyką i leczeniem chorób wyłącznie żeńskiego układu płciowego zajmuje się ginekologia. Problemy ginekologiczne obejmują zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcję, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, badania piersi, anorgazmię, problemy z ciążą, nadżerki czy zapalenia przydatków.
  • Planowanie ciąży – Planowanie ciąży pozwala zwiększyć szanse na urodzenie zdrowego dziecka. W Polsce w większości przypadków kobiety dowiadują się, że są w ciąży około miesiąca lub dwóch od zapłodnienia. Oznacza to, że jest już dość późno na przyjmowanie witamin dla kobiet ciężarnych, które zawierają np.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach