Kiedy są dni płodne po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych?

Witam, brałam kilka lat tabletki antykoncepcyjne. 2 miesiące temu zaprzestałam brać. Cykl mam 28-30d ni. 3 listopada kochałam się z partnerem (tzw. stosunek przerywany, skończył na zewnątrz). Czułam w środku jakby jakąś część spermy. Moje pytanie czy podczas stosunku przed wytryskiem jest możliwość, że sperma dostała się do środka? I czy jest możliwość, że zaszłam w ciąże? 6 LISTOPADA dostałam okres, trwał 2 dni. Kiedy powinnam zrobić test ciążowy? Według mnie to nie były dni płodne, bo po 3 dniach dostałam miesiączkę, ale koleżanka mi powiedziała, że po odstawieniu tabletek dni płodne mogą wystąpić rożnie. Proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję! Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

W przypadku cykli 28-30 dniowych dni płodne przypadają pomiędzy 8 a 19 dniem cyklu. Należy jednak pamiętać, że podczas dni niepłodnych można również zajść w ciążę. Ryzyko co prawda jest  dużo mniejsze, ale nie jest równe zeru.
Jeżeli nie doszło do wytrysku mogło dojść jedynie do kontaktu z preejakulatem. Może on zawierać nieznaczne ilości plemników, o upośledzonej ruchliwości, co znacznie obniża ich zdolność do zapłodnienia. Ale wówczas również można zajść w ciążę.

Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych może dojść do zaburzeń cyklu miesiączkowego. Te zaburzenia mogą się utrzymywać do pół roku.

Test ciążowy najlepiej wykonać w dniu spodziewanej miesiączki.

Pozdrawiam