Kiedy są dni płodne po rozregulowanym cyklu?

Witam. Ostatnio rozregulował mi się cykl, ponieważ pominęłam 2 tabletki. Poszłam do lekarza, ponieważ cały czas plamiłam i dostałam na wyregulowanie cyklu tabletki. Dostałam 2 opakowania i po tym czasie mogę znowu zacząć brać te tabletki co brałam wcześniej, ale ja chciałabym je odstawić całkowicie. Lekarz powiedział, że po drugim opakowaniu nie powinnam dostać okresu w takim razie od kiedy mam liczyć cykl i dni płodne?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Najprawdopodobniej musiało dojść do nieporozumienia. Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych dochodzi do spadku stężenia hormonów we krwi, co w konsekwencji prowadzi do wystąpienia krwawienia miesiączkowego.
Nie ma zatem możliwości, by u Pani krwawienie się nie pojawiło.

Pierwszy dzień cyklu to zawsze pierwszy dzień krwawienia. Trudno jednak wyliczyć, kiedy wystąpią dni płodne. W pierwszym miesiącu po odstawieniu tabletek zwykle cykle są dłuższe, owulacja występuje nawet do 14 dni później. Radziłabym zatem stosować inną metodę antykoncepcji już od pierwszego dnia odstawienia. Jeżeli ma Pani doświadczenie w obserwacji śluzu szyjkowego może Pani skorzystać z naturalnych metod antykoncepcji.

Pozdrawiam