Kiedy ściągnąć opatrunek po zabiegu laparoskopowym wyrostka robaczkowego?

Witam, mialem zabieg laparoskopowy wyrostka robaczkowego w Norwegii, pozniewaz tu mieszkam. Zabieg mialem z jakos o 5 rano w niedziele wyszlem do domu na drugi dzien, mam 3 dziury w brzuchu przez co ledwo chodze i musze sie garbic i lapac za brzuch, kiedy moge sciagnac opatrunek? pod plastrami sa jakies plastry ale przyklejone, boje sie ich oderwac zebym przypadkowo czegos nie zrobil, co powinienem robic po takim zabiegu ? Pierwszy raz mialem jaki kolwiek zabieg.

Witam.
Opatrunki powinny zostać już dawno wymienione, pierwsza wymiana powinna mieć miejsce już w pierwszej dobie po zabiegu. Także proszę jak najszybciej ściągnąć opatrunki, rany przemyć Octeniseptem lub chociaż wodą utlenioną i założyć świeże opatrunki. Proszę je zmieniać raz dziennie. Po około tygodniu od zabiegu należy zgłosić się na usunięcie szwów. Pozdrawiam i życzę zdrowia

Na rany po wkłuciach założone są szwy. Może Pan zdjąć opatrunki zdezynfekować rany. Nie musi Pan zakładać opatrunków ponowne, wystarczy dobać o to by ran nie moczyć. Szwy nalezy zdjąć po 7-10 dniach od zabiegu.