Kiedy starać się o dziecko?

Dnia 09.06 miałam zabieg łyżeczkowania, ciąża obumarła w 8/9 tydz. Mam już jedno dziecko szczęśliwie i bez komplikacji.
Mam pytanie, kiedy mogę starać się o dziecko? I czy powinnam robić jakieś badania przed zajściem w ciąże?

Bardzo się boję, czy będzie wszystko ok i słyszałam opinie lekarzy, że po samoistnym poronieniu szybciej można się starać, a po zabiegu potrzeba dłuższego czasu.
Jak jest różnica? Bardzo pragnę dziecka, kiedy pojawi się pierwszy okres?
Z góry dziękuję za odpowiedź

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Po jednym poronieniu nie wykonujemy zwykle żadnych badań. Pierwsza owulacja ma miejsce zazwyczaj ok. 2-4 tygodnie po zakończeniu krwawienia związanego z poronieniem. Miesiączka pojawia się 2 tygodnie później. Niezależnie od tego, czy wykonano łyżeczkowanie, czy nie, zaleca się zwykle odczekanie co najmniej 2-3 prawidłowych cykli przed rozpoczęciem starań o ciążę. W ten sposób daje się swojemu organizmowi czas na pełną regenerację.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia w staraniach!