Kiedy stosuje się kontrast w rezonansie magnetycznym?

Witam Serdecznie, Mam pytanie dotyczące stosowania kontrastu w Rezonansie Magnetycznym. Osobiście słyszałem, że stosuję się go tylko wtedy, kiedy w środku zabiegu (obrazowania) lekarz zobaczy jakieś niepokojące zmiany (guzy, tętniaki, krwiaki, torbiele i tak dalej), by lepiej uwidocznić te patologie, lub je zróżnicować. Czy to w 100% prawda? :) Dziękuję za przeczytanie. Pozdrawiam Was wszystkich bardzo serdecznie!
ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

MRI z kontrastem wykonuje się zawsze wtedy, gdy ocenie poddaje się układ naczyniowy, stan ukrwienia konkretnych narządów oraz w przypadku rewizji czy dana "podejrzana" zmiana wzmacnia się po kontraście (jest to diagnostyka różnicowa).
MRI z kontrastem może zostać zlecone przed wykonaniem badania, bądź faktycznie kontrast jest podawany (po wykluczeniu przeciwwskazań) w przypadku rozszerzenia diagnostyki - gdy zajdzie taka konieczność - czyli tak jak Pan napisał - gdy w badaniu zostaną uwidocznione ogniska "podejrzane" wymagające oceny ich unaczynienia.