Kiedy udać się do lekarza przy podejrzeniu depresji?

Kiedy udać się do lekarza przy podejrzeniu depresji lub innych, niepokojących stanów psychicznych? mam 18 lat,bardzo dobra średnia, uczę się w liceum, naprawdę mam wszystko co potrzebne do szczęścia, ale czuję się potwornie nieszczęśliwa, chcę wreszcie przestać czuć ten ból, ale nie wiem czy mam depresję czy co bo nigdy mnie nie badał specjalista od chorób psychicznych. kiedy należy się umówić do lekarza, bo ja nie mam pojęcia czy to jakaś choroba czy po prostu duży 'dół'

Na pewno nie warto zwlekać, ale zgłosić się do psychologa, psychoterapeuty. Szczególnie jeśli znaczne obniżenie nastroju i brak energii trwa dłużej niż dwa tygodnie, pojawiły się zaburzenia rytmów okołodobowych (np. snu lub apetytu) lub tez pojawiły się myśli rezygnacyjne czy samobójcze. Specjalista zdiagnozuje głębokość problemu, jego źródła, a także zaproponuje możliwe sposoby poradzenia sobie z trudnościami i obniżeniem nastroju. Będzie to najprawdopodobniej psychoterapia i ewentualnie konsultacja z lekarzem psychiatrą i włączenie farmakoterapii. Psycholog nie tylko wesprze, ale także pomoże przepracować te uczucia i wprowadzić zmiany w życiu, które zaowocują wzrostem satysfakcji z niego. Można to zrobić w Poradniach Zdrowia Psychicznego, Niepublicznych Zakładach Opieki Zdrowotnej (tzw. NZOZach) mających kontrakt z NFZ lub w gabinetach prywatnych. Do psychologa, na psychoterapię (refundowaną) potrzebne będzie skierowanie wystawione albo przez lekarza rodzinnego albo przez lekarza psychiatrę. Do lekarza psychiatry nie potrzeba skierowania.

Witam Panią
Jeżeli zauważa Pani coś niepokojącego w swoim zachowaniu,
funkcjonowaniu, należy jak najprędzej skonsultować
problem z psychologiem lub psychiatrą.
Nawet, jeżeli jest to, jak to Pani określiła „po prostu duży dół”,
to może on przerodzić się w niebezpieczną depresję.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić
tylko podczas osobistej konsultacji.
Bardzo ważne jest, żeby Pani problem został
prawidłowo zdiagnozowany i żeby Pani rozpoczęła
leczenie, a przede wszystkim psychoterapię.
Proszę nie zwlekać, bowiem objawy będą się
nasilać i mogą prowadzić do pogarszania się
Pani stanu zdrowia psychicznego i fizycznego.
Mogą też pojawić się inne zaburzenia.
Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii,
podczas której dociera się do przyczyny
problemu i znajduje się sposób jego rozwiązania.
Gdyby chciała Pani porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Witam serdecznie,

Piszesz o poczuciu nieszczęścia, pomimo sprzyjających czynników zewnętrznych. Zalecałabym Ci konsultację jak najszybciej. Nie ma wieku, w którym powinno się udać do lekarza. Kiedy pojawia się problem, najlepiej jak najszybciej go rozwiązać, albo pozwolić sobie na lepsze radzenie sobie z nim.
Psychiatra to osoba, która postawi diagnozę bądź wykluczy Twoje podejrzenia odnośnie choroby i ewentualnie zapisze Ci leki stabilizujące nastrój. Natomiast psycholog/psychoterapeuta to specjalista, który pomoże w polepszeniu funkcjonowania (praca nad myślami, emocjami, zachowaniami oraz odkrywanie ich źródeł).
Zalecam skorzystanie z pomocy obu specjalistów.

Zapraszam na rozmowę,
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA