Kiedy urodzi się moje dziecko?

Witam, jestem w ciąży i jest to moja 3 ciąża już martwię się trochę, bo jestem po terminie, a czuję jak dziecko próbuje wyjść, wszystko boli mnie na dole, nie umiem spać na boku, ale najgorsze jest to, że nie czuję skurczów i w ogóle boję się tej ciąży, bo jestem za granicą i tu jest całkiem innaczej niż w Polsce - jeszcze ani razu nie byłam dopochwowo badana, a co najlepsze mam położną, której mówiłam o tym, że wszystko mnie boli, że chodzić nie mogę i czy nie powinna ona sprawdzić czy ja nie mam rozwarcia i dlaczego nie mam tych skurczy, a może ja je mam, ale ich nie czuję, tylko czuję jak dziecko prze i czuję jakbym miała od środka pęknąć.

Proszę odpowiedzcie jak najszybciej, bo się martwię :-(

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której nie czułaby Pani skurczy porodowych. Jeśli rodziła Pani już dwukrotnie, to pewnie wie Pani, czego oczekiwać. To normalne, że pod koniec ciąży kobieta odczuwa wiele dolegliwości z nią związanych - macica pociąga za więzadła, uciska na sąsiadujące narządy wewnętrzne i nerwy. Nierzadko trudno jest się nawet poruszać. Skoro czuje Pani napieranie główki dziecka, to najpewniej poród zacznie się już wkrótce (jest ona ustalona we wchodzie miednicy).

Rzeczywiście, w krajach zachodnich często ciężarna przez całą ciążę, aż do porodu, ani razu nie jest badana wewnętrznie. Myślę jednak, że może Pani poprosić położną, która prowadzi Pani ciążę, o badanie - aby się uspokoić.

Pozdrawiam serdecznie i życzę szczęśliweo rozwiązania!