Kiedy wykonać badanie beta-HCG?

Witam, proszę o interpretację wyniku beta-HCG 3 mIU/ml. Pierwszy dzień ostatniej miesiączki to 23 kwietnia 2010. Mój cykl to 28 dni, a badanie wykonane było 14 maja. Czy wynik może oznaczać ciąże, czy trzeba go powtórzyć?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Poziom B-HCG został oceniony bardzo wcześnie, w 26 dniu cyklu, a więc przed terminem miesiączki. Zwykle najlepiej jest go wykonać w terminie lub nawet po terminie spodziewanej miesiączki.
Wynik jaki Pani uzyskała jest w pewnym sensie wynikiem dodatnim. Piszę "w pewnym sensie", gdyż o ciąży mówimy przy dodatnim, zwykle powyżej 5IU/ml.
Przy prawidłowo rozwijającej się ciąży wynik B-hcg podwaja się po 48 godzinach, dlatego dla pewności należałoby badanie powtórzyć.