Kiedy wykonać test beta HCG?

Witam! Chciałabym poprosić o odpowiedź lekarza ginekologa lub położnika. Sama jestem pielęgniarką, ale niestety z tej dziedziny nie za dużo wiem. 26.08 odbyłam stosunek niezabezpieczony. Stało się to dwa dni przed miesiączką, którą zresztą dostałam. W międzyczasie wykonałam betaHCG około 10.09 - wyszła 0,1. Następną betkę 21.09 i również wyszła 0,1. Niestety w międzyczasie wykryto u mnie torbiel na jajniku i stan zapalny. Pani doktor postanowiła włączyć tabletki hormonalne. W pierwszy dzień menstruacji, czyli 24.09 dostałam okres i wzięłam tabletkę. Okres miałam bardzo skąpy, piersi bolą mnie po dziś dzień. Do tego mam wrażenie, że jakoś tak spuchnięta jestem w środku. I teraz pojawia się moje pytanie. Czy testy betaHCG są wiarygodne już po takim okresie? Bo różnie Państwo piszecie na portalu. Czy test betaHCG jest miarodajny 3 dni przed miesiączką, a 26 dni po stosunku? A czy te objawy mogą być wynikiem zapalenia oraz brania tabletek hormonalnych (skąpy okres, ból piersi)? Dodam, że wykonałam jeszcze test płytkowy ponad 30 dni po stosunku (po tej skąpej miesiączce) i wyszedł negatywny. Może do tego psychika jeszcze działa. Proszę o rzetelną i szczegółową odpowiedź odnośnie testu ciążowego, gdyż na państwa stronie specjaliści piszą różne od siebie odpowiedzi.

Witam serdecznie!

Dwukrotnie nieoznaczalny poziom betaHCG wyklucza ciążę. Wspomniane dolegliwości najprawdopodobniej związane są z rozpoczęciem przyjmowania preparatów hormonalnych.

Bóle piersi, plamienia śródcykliczne to najczęstsze działania niepożądane preparatów hormonalnych w pierwszych trzech miesiącach ich przyjmowania. Po 12 tygodniach dolegliwości te powinny same ustąpić.

Domowe testy ciążowe dają wiarygodne wyniki dopiero po 14 dniach od daty ostatniego ryzykownego zbliżenia. 100% pewność dają jedynie testy z krwi, polegające na oznaczeniu stężenia betaHCG w surowicy krwi.Czas wykonania testu jest ściśle uzależniony od daty współżycia. Wykrywalne stężenie HCG ( 1 mIU/ml) w surowicy krwi ma miejsce w 48 godzin po implantacji zarodka, która ma z kolei miejsce w 6-8 dobie po owulacji. Z tego też względu zalecane jest wykonanie testu z krwi nie wcześniej niż w 8-10 dobie po ewentualnym poczęciu.

Pozdrawiam