Kiedy wykonać test ciążowy, aby wynik był wiarygodny?

Witam, mam 26 lat i od roku jestem szczęśliwą mężatką! Od czasu odstawienia tabletek hormonalnych (ok. 2 lata) przed właściwą miesiączką występują brązowe plamienia (2-3 dni). Przez te plamienia czasem trudno mi więc było określić czas płodny i ogólną długość cyklu. Poprzednie krwawienie zaczęło się 18 lipca, następnie 14 sierpnia zaczęło się plamienie i ok 17 sierpnia mocne krwawienie. Piszę „około” ponieważ to plamienie często mnie myli i nie mam 100 % pewności. 5 września stwierdziliśmy z mężem, że zabieramy się za robienie "Karzełka", jak pomyśleli tak zrobili. Wcześniej jednak zmierzyłam sobie temperaturę wewnątrz pochwy - prawie 38 stopni - a pod pachą wynosiła 36,6. Zaznaczam, że to może nie mieć żadnego znaczenia, ponieważ jeszcze nie stosowałam nigdy metody npr i nie wiem jaką temperaturę mam w czasie owulacji. Od wczoraj, czyli od 10 września, mam lekki ból w podbrzuszu i czuję się tam "spuchnięta", a dziś zaczęły boleć mnie piersi - niby jak przed miesiączką - mam podwyższoną temperaturę do 37,2 stopnia (pod pachą). Czy mam "prawo podejrzewać", że to ciąża, czy może moje urojenia sprawione chęcią noszenia fasolki, a na objawy jest jeszcze za wcześnie, i kiedy mogę wykonać wiarygodny test ciążowy w warunkach domowych? Czy w dniu jutrzejszym, 12 września, już będzie coś wiadomo...? Dziękuję za odpowiedź...

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Najczulsze testy dają wiarygodny wynik już po 6 dniach od zapłodnienia. Najbezpieczniej jednak jest wykonać test dopiero, gdy spóźnia się miesiączka- wtedy prawie na 100% da on wynik zgodny z prawdą. Jeśli przed krwawieniem występują kilkudniowe brązowawe plamienia, jako pierwszy dzień miesiączki należy uznać dopiero ten, w którym pojawia się wyraźne krwawienie. Jeżeli Pani cykle są regularne, jak wynika z opisu 30-dniowe, to owulacja prawdopodobnie miała miejsce przed rozpoczęciem przez Państwo starań (ok. 14 dni przed końcem cyklu, czyli mniej więcej 1 września). Komórka jajowa po jajeczkowaniu jest zdolna do bycia zapłodnioną tylko przez 24 godziny. Tak więc prawdopodobieństwo, że w tym cyklu się Państwu udało, jest nieduże. Temperatura mierzona pod pachą nie jest miarodajna w wyznaczaniu fazy cyklu i terminu owulacji. Należy ją mierzyć właśnie w pochwie, w ustach lub w odbytnicy. Objawy, które Pani prezentuje od wczoraj, są charakterystyczne dla okresu przed miesiączką. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!