Kiedy wykonać test ciążowy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych?

Witam! W listopadzie odstawiłam tabletki antykoncepcyjne. Dokładnie 10 listopada wzięłam ostatnia tabletkę. Z Ukochanym staramy się o dzidzię. Wyliczyłam, że dni płodne przypadły mi na 20-28 listopada (licząc, że mój cykl wynosi jak wcześniej 28 dni oraz patrząc na różnice śluzu). W tym czasie oraz kilka dni po kochaliśmy się bez zabezpieczenia. Wyliczając datę kolejnej miesiączki wychodzi, że przypadnie ona mniej więcej w tym tygodniu, chociaż może być z opóźnieniem nawet do 10 dni. Więc zastanawiam się, który dzień przyjąć za prawdopodobny pierwszy dzień miesiączki, żeby zrobić test ciążowy?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Myślę, że nie należy mieć nadziei na regularne cykle zaraz po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej. Choć niektóre kobiety przechodzą płynnie od cyklów sterowanych sztucznie do naturalnych, to u większości powrót do naturalnej równowagi i regularnych owulacji trwa. Okres ten może wynosić nawet pół roku, w zależności od indywidualnych skłonności, dawek przyjmowanych hormonów oraz czasu zażywania antykoncepcji. Oczywiście może Pani wykonać test ciążowy w miesiąc po odstawieniu antykoncepcji. W tej sytuacji myślę jednak, że najlepiej by było, gdyby nauczyła się Pani rozpoznawać dni płodne i owulację na podstawie objawów zewnętrznych.

Pozdrawiam serdecznie!