Kiedy wznowić starania o dziecko po poronieniu?

Witam,
stwierdzono u mnie ciążę obumarłą w 13 tygodniu, a następnie wykonano zabieg łyżeczkowania. Mój lekarz twierdzi, że mogę się starać o ciążę dopiero po 9 miesiącach od zabiegu, ponieważ musi mi się zagoić szyjka macicy.
Na moje pytanie, czy mogę się starać o dziecko po 6 miesiącach, usłyszałam odpowiedź, że to za wcześniej, właśnie ze względu na szyjkę, która może nie utrzymać płodu.
Po zabiegu nie miałam badania ginekologicznego ani USG. Stąd moje pytanie. Wydaje mi się, że 9 miesięcy to za długo, a chciałabym podjąć starania po 6 miesiącach. Jednak jak lekarz tak stawia sprawę, obawiam się, że coś z ciążą znowu będzie nie w porządku i wszyscy zarzucą mi winę.
Proszę o odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Nie sposób dyskutować z opinią lekarza, który Panią badał czy wykonywał zabieg. Proszę jednak pamiętać, że jeśli zajdzie Pani w ciążę wcześniej, to nikt nie będzie Pani obarczał winą za nic.
Jesteśmy lekarzami po to, aby pomagać ludziom najlepiej jak potrafimy, a nie szukać winy i pytać kto doprowadził do danego stanu. Jestem pewna, że w razie zajścia w ciążę lekarz będzie starał się pomóc ją Pani utrzymać. Znając jednak cierpienie towarzyszące stracie dziecka, doradził Pani tak, aby szansę na powtórzenie się historii zminimalizować.
Pozdrawiam serdecznie!