Kiedy zacząć przyjmować kwas foliowy?

Witam. Wraz z mężem staramy się o dziecko, jednak mój lekarz nie wspomniał nic o kwasie foliowym. 28 grudnia miałam owulację i mogło dojść do zapłodnienia, czy powinnam zacząć przyjmować kwas foliowy? Czy mięśniak podśluzuwkowy nie jest przeciwskazaniem? Czy powinnam przyjmować inne dawki? Jest to mały mięśniak 11x13 mm i lekarz zalecił nam staranie o dziecko. Z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam, Karolina.

Magdalena Mroczek

Zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego na co najmniej miesiąc przed planowanym zapłodnieniem i kontynuowanie do końca pierwszego trymestru (12 tygodnia ciąży). Zalecana dawka to 400 µg.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Jeśli starają się Państwo o dziecko powinna Pani zacząć przyjmować kwas foliowy kilka tygodni wcześniej, a nawet 3 miesiące wcześniej. Posiadanie mięśniaka nie ma wpływu na dawkę leku. O szczegółach proszę porozmawiać ze specjalistą ginekologiem.