Kiedy zajść w kolejną ciążę po poronieniu?

Witam.
Wczoraj rano uprawiałam sex bez zabezpieczenia. Po południu dostałam małe plamienia, a byłam w 12tygodniu ciąży. Pojechałam do szpitala, zrobili mi usg i wykazało, że ciąża obumarła. Dziś miałam łyżeczkowanie.
Czy mogłam znowu być zapłodniona? Będzie z tego dziecko? Proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!
Nie istnieje żadna szansa, że zaszła Pani ponownie w wyniku opisywanego zbliżenia.
Spróbuję wyjaśnić przyczynę. W czasie ciąży ciałko żółte a następnie łożysko wydzielają progesteron - czyli hormon, który powoduje m.in. zahamowanie owulacji (czyli uwolnienia nowej komórki jajowej z jajnika) w czasie trwania całej ciąży. Ma to za cel właśnie to, żeby nie doszło do nowej ciąży w czasie trwającej ciąży.
Współczuję utraty ciąży i jednocześnie pragnę Panią poinformować, że u różnych kobiet prawidłowy cykl miesięczny wraca w różnym czasie. Uznaje się, że pierwsza owulacja następuje w ok. 4-6 tygodni po poronieniu. Oznacza to, że w ciążę można zajść już ok. 2-3 miesiące po zabiegu.
Mimo to zalecane jest aby w kolejną ciążę zajść w 6 miesięcy do 2 lat po poronieniu. Jest to związane ze zwiększonym ryzykiem kolejnego poronienia we wczesnym okresie po zabiegu, a także możliwością problemów z implantacją zarodka, częstszym występowaniem np. łożyska przodującego.
Proponuję uzbroić się w cierpliwość i w pełni świadomie zacząć starać się o dziecko za pół roku.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.