Zapytaj lekarza

1 , 0 1 1 , 3 6 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Kiedy zniknie obrzęk nóg?

W maju zauważyłem, że jedną nogę mam większą niż drugą, poszedłem więc do lekarza, który zdecydował, że konieczna jest operacja usunięcia żylaków. Po braniu tabletek na krążenie (Diohespan max, cyclo-3-fort) i pięciu zastrzykach w brzuch obrzęk miał z czasem zniknąć. Od operacji noszę także pończochę uciskową. Niestety nie zniknął, a kolejny Doppler (u innego lekarza) wykazał zakrzepicę żył powierzchownych. Jestem po serii zastrzyków (10), od dziś mam brać Polocard. Kiedy ten obrzęk zniknie?
MĘŻCZYZNA, 18 LAT 5 miesięcy temu

Konsekwencje przeszczepu dla dawcy

Oddanie narządu bliskiej osobie to wspaniały gest. Może jednak wiązać się z pewnymi komplikacjami. Obejrzyj film i dowiedz się, jakie mogą być konsekwencje przeszczepu dla dawcy.

Witam
Jeżeli noga była operowana metodą klasyczną, obrzęk może się utrzymywać do 6 miesięcy - jest to niestety związane z techniką wykonania zabiegu i znaczną traumatyzacją (uszkodzeniem) tkanek. Obrzęk jest związany z przebudową tkanek miękkich w obrębie tkanki podskórnej, przez pierwsze 6-8 tygodni następuje tworzenie pierwotnej blizny w obrębie tkanki podskórnej, która następnie ulega przebudowie przez kolejne 6-12 miesięcy. Cały proces przebudowy jest związany ze wzmożonym ukrwieniem tkanek, którego efektem jest obrzęk. Czasami obrzęk jest także spowodowany pozostawionym niewydolnym perforatorem - można go zlokalizować podczas badania USG Doppler.
Postępowanie przeciwobrzękowe oprócz kompresoterapii (pończochy uciskowej) obejmuje elewację, czyli uniesienie kończyny, stosowanie leku Cyclo3Fort, ew. stosowanie leków przeciwzapalnych
Z wyrazami szacunku
Jan Bujok

Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Ars Estetica

Oddział w Warszawie
Al. Jerozolimskie 56C
tel. + 48 2... Pokaż 02
mail: warszawa@arsestetica.pl

Oddział we Wrocławiu
ul. Powstańców Śląskich 56a/2
tel. + 48 7... Pokaż 993
mail: wroclaw@arsestetica.pl

umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety