Kilka pytań - ból sutka, sepsa?

Witam!  Mam na imię Krystian, lat 15. Od kilku dni trapi mnie kilka pytań ogólnych i bardziej szczegółowych.  Po pierwsze, boli mnie lewy sutek, jest on bardziej "wypukły" porównując do prawego i tak jakby napompowany (powietrzem). Wcześniej bolały mnie oba, jednakże przeczytałem, iż jest to normalne w wieku dorastania. Czy to prawda?  Po drugie, wczoraj wieczorem nie mogłem zasnąć do 1-2 w nocy, rano gdy obudziłem się do szkoły czułem dziwne "zmęczenie" (jeżeli można to tak określić) w mięśniu lewej ręki i lewej nogi (udo), które dręczyło mnie cały dzień. Boli mnie także lekko kark i w szkole miałem problem z oddaniem moczu (że tak powiem - musiałem się wysilić). Czy to jest sepsa?
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Prawdą jest, iż w czasie dojrzewania u chłopców może pojawić się obrzęk sutków i ich zwiększona tkliwość i jest to fizjologią. Jednak, gdy objawy dotyczą tylko jednego, bądź obecne są jakieś inne niepokojące dolegliwości, np. wyciek z sutka, wyczuwalny guzek, itp. - zawsze powinno skonsultować się z lekarzem.

Sepsa jest to bardzo poważne rozpoznanie i tak łatwo się nim nie szafuje. Pojawiająca się sztywność karku, rzeczywiście należy do objawów oponowych, które mogą występować przy zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych, czy też sepsie. Jednak należy to odróżnić od bólu karku i pozornej sztywności po źle przespanej nocy, w niekomfortowej pozycji. Oczywiście zawsze w razie wątpliwości należy zgłosić się do lekarza, zwłaszcza, gdy towarzyszy: ból głowy, gorączka, wymioty, senność, światłowstręt. Również, gdy dołączają się objawy neurologiczne: podwójne widzenie, zaburzenia mowy.

Jeżeli wśród dolegliwości jest coś niepokojącego proszę zgłosić się do lekarza, również wtedy, gdy trudności w oddawaniu moczu się powtórzą.

Serdecznie pozdrawiam!