Kilkanaście drobnych ognisk podwyższonego sygnału w obrazach T2

Co znaczy taki wynik rezonansu głowy z kontraktem?: Podkorowo w istocie białej obu polkul mózgowych obserwuje się kilkanaście drobnych ognisk podwyższonego sygnału w obrazach T2 które nie demonstrują ograniczonej dyfuzji,jak również nie wzmacniają się po dozylnym podaniu gadoliny-taki obraz MR przemawia za przewleklymi obniżkami degeneracji naczyniopochodnej lub przewleklymi zmianami pozapalnymi.poza tym struktury mozgowia oraz przestrzenie planowe prezentują się prawidłowo. Badanie EEG jest ok.

Lek. Tomasz Budlewski

Tak jak napisano w wyniku zmiany te mogą być sposodowane zmianami naczynipochodnymi lub zapalnymi. Prosze udać się do lekarza który zlecił badanie. Nie napisałą Pani czemu je zlecono, jakie są objawy itp. Po połączeniu tych informacji lekarz zaleci dalsze postępowanie.

Zmiany naczyniopochodne w obrębie mózgu są wynikiem miejscowego niedokrwienia tkanki mózgowej i wymagają wyjaśnienia przyczyny. Należy wdrożyć odpowiednią profilaktykę i leczenie aby w przyszłości zapobiec wystąpieniu udaru mózgu.
Najczęściej powstają jako konsekwencja chorób sercowo-naczyniowych, z których najczęściej wymienia się nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, hipercholesterolemię. Poza tym ważnym czynnikiem ryzyka jest palenie papierosów, cukrzyca i miażdżyca tętnic domózgowych Inne są natomiast przyczyny u osób młodych.
Należałoby wykonać badanie układu sercowo-naczyniowego, wykluczyć schorzenia hematologiczne i układowe.
W tym wypadku należałoby wykonać echo serca (najlepiej przezprzełykowe) celem wykluczenia drożnego otworu owalnego, holter EKG w kierunku zaburzeń rytmu serca, oraz usg tt domózgowych.
Z badań laboratoryjnych należy oznaczyć układ krzepnięcia, lipidogram, homocysteinę, wykonać badania w kierunku zespołu antyfosfolipidowego oraz chorób układowych.
Wiem, że brzmi to mądrze i skomplikowanie ale dobry lekarz będzie wiedział o co chodzi.