Kilkugodzinny poślizg w braniu tabletek antykoncepcyjnych

Witam, mam 20 lat, przyjmuję tabletki antykoncepcyjne N... od ponad 2 miesięcy, przyjmuję je mniej więcej przed położeniem się spać, ale często zdarza się, że te godziny wahają się od 20.00 do 2.00 w nocy. Czy taka różnica czasowa w przyjmowaniu tabletek może osłabić ich działanie? Czy mogę być w ciąży, jeśli dwukrotnie przyjełam tabletki o 7.00 rano (dzień po dniu, w pierwszym tygodniu nowego blistra), przy czym do stosunku doszło dopiero po 3 dniach.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Aby skuteczność antykoncepcji hormonalnej była zachowana, "poślizg" w zażyciu tabletki nie może być dłuższy niż 12 godzin. Między połknięciem kolejnych pigułek powinien upłynąć czas krótszy niż 36 godzin. Gdyby przekroczyła Pani te 12 godzin "poślizgu", to należy postępować tak, jak by doszło do pominięcia jednej tabletki. Zalecane postępowanie jest zależne od tego, w którym tygodniu cyklu nastąpiło pominięcie - proszę przeczytać ulotkę swoich tabletek. Z tego, co Pani pisze, wynika, że raczej nie przekroczyła Pani tych 12 godzin. Jednak zażywa Pani tabletki dość nieregularnie i w końcu mogą pojawić się kłopoty. Być może w Pani przypadku warto rozważyć stosowanie plastrów lub krążka - mniejsza możliwość pomyłki (nie trzeba codziennie pamiętać o antykoncepcji). Proszę porozmawiać ze swoim lekarzem.

Pozdrawiam!