Kleszcze u dziecka

Witam!wczoraj byłyśmy z córcią w lesie i po powrocie niestety znalazłam u dziecka 5 malutkich jeszcze kleszczy .Natychmiast je wyciągnęłam .Moje pytanie brzmi-CZY MOGŁO DOJŚĆ DO JAKIEGOŚ ZAKAŻENIA?SŁYSZAŁAM ŻE DOPIERO PO KILKU GODZINACH KLESZCZ WPUSZCZA TRUCIZNĘ?CO W TEJ SYTUACJI ROBIĆ???NIE UKRYWAM ŻE JESTEM PRZERAŻONA!Pozdrawiam,Marta.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Szansa na zakażenie krętkami boreliozy przy ugryzieniu kleszcze zawsze istnieje. Szczególnie iż było ich w tym przypadku 5. Z całą pewnością należy obserwować miejsce w któym znajdował się kleszcz a także całe ciało. Pierwszym objawem boreliozy jest rumień wędrujący. Może się on pojawiać nawet do 30 dni po kontakcie z kleszczem. Sugerowałbym oznaczenie przeciwciał IgG i IgM.