Klimatyzacja a oczy

Witam. Mam 39 lat i jestem asystentką w dużej firmie. Moja praca polega głównie na wielogodzinnym siedzeniu przed komputerem. Pomieszczenia, w których przebywam są zawsze klimatyzowane. Jest to duży komfort latem, aczkolwiek podobno zarówno komputer, jak i klimatyzacja są bardzo niezdrowe dla oczu. Zauważyłam, że pogarsza mi się ostrość wzroku. Staram się dbać o siebie, więc raz w roku odwiedzam okulistę. Zastanawiam się jednak, czy taki tryb pracy nie pogorszy mi wzroku nieodwracalnie?
39 LAT ponad rok temu

Aleksandra Katarzyńska

Niestety, tak jak Pani pisze, zarówno praca przed komputerem, jak i przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach źle wpływa na wzrok. Jest to wynikiem głównie tego, iż klimatyzacja znacznie wysusza powietrze, ekran monitora zaś zmienia jonizację powietrza w pomieszczeniu, przez co również je wysusza. Powoduje to więc suchość oka, a w konsekwencji powstanie tzw. zespołu suchego oka. Słabo nawilżone oczy, rzeczywiście widzą nieostro, a także pojawia się ból i pieczenie. Proponowałabym zadbać o oczy poprzez stosowanie dostępnych bez recepty kropel nawilżających 2 do 4 razy dziennie oraz robienie przerw w pracy przy komputerze przynajmniej co 2 godziny. Proszę wtedy najlepiej wyjść na świeże powietrze, jeżeli to możliwe oraz spróbować pogimnastykować oczy, czyli np. patrzeć naprzemiennie na blisko i daleko położony punkt.