Kłopot ze znamieniem

Witam, Mam pytanie dotyczące znamienia. Cierpię na stany depresyjne i lękowe, które dotyczą najczęściej stanów chorobowych, co nasila się przy stwierdzonym Hashimoto i odkryciu w ciągu ostatnich dni choroby nowotworowej wśród najbliższej rodziny. Byłam ostatnio u dermatologa, po mechanicznym uszkodzeniu pieprzyka (zdarte jakaś 1/3). Pieprzyk ma 5mm w najszerszym miejscu, jest raczej płaski, mam go od wielu lat, umiejscowiony na dolnej części piersi, w ostatnim czasie trochę zmienił się, pojawiła się ciemniejsza, lekko przeszkadzająca część, która uległa zdarciu ok. 3-4 tygodnie temu. Na tym miejscu pojawił się strup, następnie czerwonawa blizna. Nic się z nią nie dzieje, raczej się nie zmienia, nie było opuchnięcia, owrzodzenia ani nic takiego. Pieprzyk wyraźnie różni się od innych, jest większy, ma różne zabarwienia, i nie jest idealnie okrągły. Wizyty u lekarza kończą się niedoinformowaniem mnie. Na bezpłatnym przeglądzie kazano mi przyjść ponownie za jakiś czas, natomiast u dermatologa usłyszałam, że *pieprzyk jest niejednorodny (?), ale nic takiego się na razie nie dzieje*, i że można pomyśleć o wycięciu. Nie podjęto jednak żadnych kroków. A ja oczywiście nie śpię po nocach i mam zaburzenia w codziennym funkcjonowaniu w związku z tym. Zdjęcie znamienia: http://img37.imageshack.us/img37/5300/img2274am.jpg Moje pytanie: Czy ta zmiana wygląda na groźną, złośliwą, jeśli tak to na ile? Czy należy ją obserwować czy raczej usunąć, i czy ewentualne usunięcie niesie ze sobą jakiekolwiek zagrożenia?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Zmiana widoczna na fotografii ma nierówne brzegi oraz nierównomierna pigmenację, co budzi podejrzenia. Konieczne jest jednak badanie bezpośrednie-człowieka nie zdjęcia, gdyż fotografia nierzadko fałszuje rzeczywistość i nie można na jej podstawie podejmować decyzji ani udzielać porad. Dermatolog-po osobistym badaniu- powinien zalecić najlepsze w Pani przypadku postępowanie-obserwację lub usuniecie. Nie ulega watpliwości, że ze względu na wymienione na poczatku mojej odpowiedzi cechy, zmiana wymaga conajmniej obserwacji, gdyż wydaje się kwalifikować sie do tzw. podejrzanych znamion.
Pamietać nalezy również, by w wypadku decyzji o jego usunieciu, udać sie do doświadczonego chirurga, który usunie całą zmiane z marginesem tkanek. Usunięte znamie powinno być poddane badaniu histopatologicznemu.
Pozdrawiam