Kłopoty z pamięcią i koncentracją po ciąży

Witam. Jestem kobietą i mam 28 lat. Od 4 lat jestem mamą, a od 2 lat mam kłopoty z pamięcią i koncentracją. Zaczęło się w ciąży lub po porodzie, że brakowało mi słów na określenie rzeczy, ale ponoć po ciąży to jest normalne, po ok. 2 latach minęło. Ale później zaczęły się kłopoty z koncentracją i pamięcią w sensie, że nie pamiętałam różnych sytuacji, nie potrafiłam się skupić na tym, co ktoś do mnie mówił. Jeśli w pracy czy gdzieś miałam przekazać wiadomość, jeśli nie zrobiłam tego od razu, to przypominało mi się na drugi dzień. Byłam u lekarza, gdy nie poznałam swojej sąsiadki. To znaczy spotkałam ją na poczcie, wiedziałam, że skądś ją znam, że kiedyś z nią rozmawiałam i kto jeszcze był przy tej rozmowie. Nie pamiętałam za to, o czym rozmawiałyśmy i kim ta kobieta jest. Po 2 godz. intensywnego przypominania, uświadomiłam sobie, że to moja sąsiadka z piętra wyżej. Już wcześniej brałam luteinę, ale nic nie pomagało, wiec po tym zdarzeniu poszłam do lekarza, a on na to, żeby brać G***. Biorę go od kilku miesięcy, jednak niczego nie zauważyłam. Wydaje mi się, że nawet jest gorzej niż było wcześniej. Często operuję lewą ręką, aby wzmocnić prawą półkulę mózgu, jednak efektów brak. Co mam robić? Dzisiejszy dzień to katastrofa. Ciągle nie potrafię dobrać słów i zapominałam o dość ważnych sprawach, o których pamiętać powinnam. Tak jakbym miała dziurę w pamięci, która po pewnym czasie się "łata". Błagam o pomoc, bo mój lekarz nie oferuje mi nic więcej prócz wymienionych suplementów. Pozdrawiam. PS Dodam jeszcze, że w okresie ciąży i połogu miałam wiele stresów.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Objawy, które Pani opisuje, są rzeczywiście niepokojące, zwłaszcza biorąc pod uwagę Pani młody wiek. Należałoby przeprowadzić wnikliwą diagnostykę, aby znaleźć przyczynę Pani problemu. Suplementy diety, przy tak zaawansowanych zmianach, nie pomogą. Proszę w najszybszym możliwym terminie udać się do lekarza neurologa. Najprawdopodobniej potrzebna będzie pełna diagnostyka neurologiczna – badania obrazowe, takie jak np. rezonans magnetyczny, aby ocenić np. zmiany naczyniowe czy rozrostowe, nakłucie lędźwiowe w celu wykluczenia neuroinfekcji oraz EEG, aby ocenić czynność bioelektryczna mózgu. Najprawdopodobniej wynik jednego z tych badań okaże się rozstrzygający i na jego podstawie lekarz zaleci dalsze postępowanie.